کراوات از جمله لباسهایی است که باید همیشه عاری از هرگونه چروک ، لکه و آلودگی باشد، لذا نیاز به نگهداری مناسب و اتوکشی اصولی دارند.

با توجه به اینکه کراوات ها از پارچه های حساس و ظریفی مثل  ابریشم، پشم، ساتن و … تهیه می شوند،  بهتر است طوری آنها را نگهداری کنیم که نیازی به شستشو و اتو کردن نداشته باشند، چرا که اندک بی توجهی هنگام شستن واتو کشی می تواند باعث خراب شدن آن شود.

نگهداری:

کراوات ها را به شکل گره زده نگهداری نکنید چراکه به مرور زمان، گره ها باعث ایجاد چروک سخت می شوند.

کراوات را در منزل از چوب رختی های مخصوص آن آویزان کنید.

در مسافرت، کراوت را به شکل رول شده نگهداری کنید تا هم چروک نشود و هم فضای کمتری اشغال کند.

اتوکشی:

برای اتو کردن کراوات از اتوی خشک استفاده کنید.

هنگام اتو، یک لایه پارچه نازک نخی سفید روی کراوات قرار دهید.

برای کراوات های ابریشم حداکثر دمای اتو ۱۴۰ درجه سانتیگراد و برای کراوات های پشمی حداکثر ۱۷۰درجه سانتیگراد باشد.

شستشو:

اگر به طور اتفاقی مایعی مانند جوهر، قهوه، چای و … روی کراواتتان ریخت میتوانید به این ترتیب عمل کنید که ابتدا رطوبت کلی لکه را با کمک دستمال کاغذی یا دستمال جیب با ضربه های ملایم پاک کنید (به یاد داشته باشید که ساییدن دستمال روی کراوات باعث بزرگتر شدن ناحیه لکه و نفوذ مایع به بافت پارچه می شود.) سپس بوسیله یه دستمال نم دار لکه را با سایش ملایم پاک کنید و پس از پاک شدن کامل لکه، با سشوار در درجه حرارت پایین نم باقی مانده را بگیرید.

اگر روش بالا کارساز نبود میتوانید اقدام به شستشوی دستی نمایید. برای اینکار از آب ولرم استفاده نمایید و قسمت لکه دار را (نه کل کراوات) با آب خیس کرده و به آرامی لکه را بشویید. اگر لازم شد ازشوینده استفاده کنید حتما از شوینده مایع و ملایم (با درجه قلیای کم مثل صابون های مایع) و اسپری ها لکه بر استفاده کنید. محض احتیاط، قبل از استفاده از مایع شوینده و اسپری، آن را در پشت کراوات جایی که در معرض دید نباشد امتحان کنید زیرا ممکن است باعث رنگ رفتگی و آسیب به پارچه شود. پس از شستن کراوات باز هم آن را با باد خنک سشوار خشک نمایید.

از آویزان کردن کراوات در برابر نور مستقیم آفتاب اجتناب کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *