حتما تا بحال برای شما نیز پیش آمده که وقتی با عجله غذا می خورید مقداری از آن روی لباس محبوبتان بریزد، و یا خودکاری که در جیب پیراهنتان گذاشته اید، رنگ پس بدهد در اینصورت و در موارد مشابه دو راه پیش رو دارید:

یا از خیر لباستان برای همیشه بگذرید و به عبارتی دیگر پولی که بابت خرید لباس پرداخت کرده بودید دور بیاندازید، و یا با روشهای کاربردی که برای لکه بری وجود دارند، لباس خود را از شر لکه ها خلاص کنید.

اگر می خواهید لکه هایی که به دلایل مختلف بر روی لباس بوجود می آیند به راحتی از بین ببرید، بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

توجه داشته باشید که سرعت عمل در اقدام به لکه بری یک امر بسیار مهم و اساسی می باشد. پس هر چه زودتر دست به کار شوید.

ابتدا نوع لکه و علت ایجاد آن را پیدا کنید.  بهتر است نوع پارچه را بدانید. (اطلاعاتی در خصوص جنس پارچه و نوع ماده ای که برای رنگ کردن آن بکار رفته بسیار مهم است)

قبل از استفاده از ماده لکه بر روی لکه، آن را در جایی از پارچه که در معرض دید نیست امتحان کنید.

دمای آب برای لکه بری بسیار مهم است. برای لکه های غیرچرب، از آب سرد استفاده کنید مثل لکه تخم مرغ یا خون.

حوستان باشد که به لکه قهوه، چای و عصاره میوه ها صابون نزنید، چراکه لکه را ثابت میکند.

هرگز پارچه را روی لکه نمالید چرا که باعث نفود لکه، به تار و پود پارچه می شود. بهتر است لکه بری را حدالامکان از پشت پارچه شروع کنید.

از بین بردن لکه عطر و ادکلن از روی لباس

گاهی که عطر یا ادکلن را روی لباس می زنید باعث ایجاد لکه روی پارچه، بخصوص پارچه های استات، حریر و ابریشم می شود. اغلب این لکه ها با شستشوی ساده از بین می رود ولی گاهی لکه به مدت زیادی روی لباس باقی می ماند و شستن آن بعد از مدت زمان طولانی بی فایده خواهد بود. در این مورد بهتر است یکی از دو روش زیر را امتحان کنید:

روش اول: پس از مشاهده لکه در مدت زمانی کوتاه، پنبه ای را با آب سرد خیس کرده و آب اضافه آن را بگیرید و روی لکه بکشید تا لکه پاک شود.

روش دوم: پنبه ای را به اتانول یا همان الکل سفید که در تزریقات استفاده می شود، آغشته کنید و از پشت پارچه روی لکه بکشید تا لکه پاک شود (دقت کنید که استفاده زیاد از الکل سفید باعث رنگ رفتگی پارچه می شود) سپس پنبه دیگر خیس شده با آب را روی جای لکه و اطراف آن بکشید تا لکه به صورت کامل از بین برود.

remove-oil-grease-stains-polyester_7696960e73b18113

FGS608EFUVSGVGJ.MEDIUM

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *