جوراب یک بخش کوچک اما بسیار مهم از پوشاک هر شخصی می باشد، که مانند البسه دیگر، قوانین و اصولی خاص برای خود دارد.

هدف اصلی از پوشیدن جوراب محافظت از پا است. ولی باید این نکته مهم را نیز در نظر داشت، که جورابهای مختلف با اهداف مختلف، مثل حفاظت از پا در برابر سرما یا بیماری و درد و یا ایجاد هماهنگی رنگی و بافتی بین شلوار و کفش، تولید می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند.

از انواع جورابها می توان، جوراب های معمولی مردانه، جوراب های محافظ و طبی را نام برد.

جوراب مردانه معمولی: این جوراب ها اغلب در رنگ های خنثی تولید می شوند وساده اند یا طرح معروف آرجیل(لوزی) دارند. این جوراب ها در کنار کت و شلوار یا شلوار های معمول مثل شلوار جین و کتان استفاده می شوند.

جوراب محافظ: بسته به موقعیتی که در آن پوشیده می شود، میتواند اشکال مختلفی داشته باشد. مثلا جوراب مخصوص شنا که برای حفظ گرمای پای غواصان استفاده می گردد.

جوراب طبی: جوراب هایی که با هدف درمان یک بیماری و یا پیشگیری از آن، تولید و مصرف می شوند. مثل جوراب های بیماران دیابتی یا جوراب های واریس.

همانطور که قبلا در مورد نحوه ست کردن جوراب با کفش و شلوار ذکر گردید، اصولا رنگ جوراب، باید تیره تر از شلوار و نزدیک به رنگ کفش باشد. جوراب های مشکی برای انواع شلوارها مناسب است.

انتخاب جنس جوراب هم بستگی به میزان اهمیت شما به جوراب و پاهایتان دارد. اگر فرصت کافی برای تعویض و شستشوی روزانه جورابهایتان ندارید جورابهای نانو، که به تازگی وارد بازار شده اند، بهترین گزینه برای شما می باشند. زیرا تهویه مناسبی برای رطوبت پا ایجاد میکنند و پس از شستشو مانند روز اول تمیز و خوشبو خواهند بود. ولی فراموش نکنیم حداقل ۲ روز یکبار شستشوی جوراب، به راحتی شما و البته سلامت پا که قلب دوم شماست، کمک میکند.

اگر هم وقت کافی برای تعویض و شستن جوراب هایتان دارید، بهترین انتخاب جوراب پنبه ای است. جوراب های پنبه ای رطوبت پا را به خوبی جذب میکنند و از بروز بیماری های مختلف پوستی در پا جلوگیری میکنند.

اگر به خاطر شرایط کاری خود مجبور هستید مدت طولانی در طول روز سرپا بایستید، ورم پاها ممکن است موجبات ناراحتی شما را فراهم آورد. پس انتخاب جوراب هایی با کشسانی زیاد، در این مواقع حس ناراحتی و تنگی در پا، ایجاد نخواهد کرد.

هرگز جوراب های پلاستیکی و نایلونی نپوشید چرا که رطوبت پا را جذب نمیکنند و باعث بوی بد پا می شوند.

شستشوی جوراب:

جوراب هایتان را با پودر های رختشویی دستی بشویید نه با پودرهای ماشین لباسشویی. پودر های ماشین لباس شویی نه تنها به بافت جوراب، بلکه به پوست دستتان نیز آسیب خواهند زد.

جورابهای خیستان را حتما در مقابل نور و جریان هوا بیاویزید تا باکتری و قارچ در آنها به وجود نیاید.

جوراب هایتان را وقتی از پا در آوردید در کفش قرار ندهید بلکه در جریان هوا قرار دهید.

اگر برای از بین بردن بوی کفشتان از جوش شیرین استفاده می کنید قبل از پوشیدن حتما جوش شیرین را از کفش بیرون بریزید. چرا که به بافت جوراب آسیب زده و باعث سوراخ شدن آن می شود.

a96496b03a03c8ef412fe7dbaf154263

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *