نقش رجب فارس

تاریخچه کراوات از زبان پاترون

روایات معتبری تاریخچه کراوات ایرانی را تایید میکند:

گفته می شود که در اوستا ۱۲ چیز را نیاز مرد جنگی دانسته‌اند که هشتمین آن کوئرس از ریشه کوئرت بود که در زبان پهلوی به آن گریوپان می‌گفتند و به روی زره بسته می‌شد که به مرور زمان به کراوات تغییر نام داده و به شکل کراوات فعلی در آمده است.

تاریخچه کراوات نشان می دهد که ایرانیان از باستان در اختراع و اکتشاف پیشرو بوده‌اند به طوری که در برخی منابع، تکمیل و تغییر پوشش را به شکل لباس به ایرانیان نسبت داده‌اند. در مستندات تاریخی ایران، من جمله کتاب اوستا آمده: پیشینیان ۱۲ چیز را نیاز مرد جنگی می‌دانستند که هشتمین آن کوئرس از ریشه کوئرت بود که در زبان پهلوی، به آن گرپویان می‌گفتند که به روی زره می‌بستند.

مستندات تاریخی درباره ریشه ایرانی کراوات

در نقش رجب فارس نرسیده به نقش رستم طاق بستان که بنا بر نظر هرتسفلد، مربوط به بابک، پدر اردشیر بابکان می‌شود؛ کوئرت را در دور گردن بابک به وضوح می‌توان دید که به روی زره بسته شده است. این پارچه پهن را بزرگان و سرداران سپاه به صورت پیش سینه ای استفاده می‌کردند. این نقش که یک سند تاریخی است نشان از درست بودن تاریخچه کراوات دارد.

از خورآوات تا کراوات

بعدها که مردمانی از منطقه خورآوات ایران در دوره ساسانیان به اروپا مهاجرت کردند این پوشش را نیز با خود به جنوب اروپا بردند و از آن برای نشان دادن تمایز خود با دیگران استفاده کردند. از آنجایی که حرف (خ) در زبان ایرانیان از قدیم الایام قابل تلفظ بوده ولی به زبان مردم جنوب اروپا به سختی تلفظ می‌شده است، اروپائیان نشان مردم خورآواتی را کراوات تلفظ می‌کردند. بعدها مردم مهاجر جنوب اروپا، منطقه بوسنی، کُروات نامیده شدند و با حضورشان در ارتش فرانسه و سفر به مناطق مختلف، نشان خود را به دیگر مردمان معرفی نمودند که با گذر زمان، از دستمالی پهن به نواری باریک تغییر شکل و رواج یافت.

پاپیون همان تغییر شکل یافته کراوات است

تاریخچه کراوات این را نیز نشان می دهد که پاپیون نیز از تغییر شکل همان کراوات حاصل شد ولی نتوانست شکل سابق کراوات را منسوخ کند و موازی با آن همراه با گذر زمان به حال رسیده است.

هم‌اکنون نیز در موزه بریتانیا، کراوات: نشان ایرانی را به نقوش باستانی و هنری ایران چون مینیاتورهای نگهداری شده در این موزه و نقاشی روی کاشی کاری‌های مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان مزین کرده‌اند و جهت معرفی آثار و هنر مردمان جهان، این کراوات ها را قیمت گذاری و عرضه می‌کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *